510-510-981Panel klienta

Wynajem auta na firme - praktyczne informacje

 

Wynajem samochodu jest wygodnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Bardzo często korzystają z niego przedsiębiorstwa, które chcą zapewnić optymalne warunki do pracy swoim pracownikom. Wypożyczając pojazd na rzecz działalności, trzeba jednak zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii. Dlatego w niniejszym tekście dokładniej omawiamy wynajem auta na firmę.

Wypożyczenie samochodu na firmę

Wypożyczenie samochodu na firmę jest często wybieranym rozwiązaniem, kiedy pracownik jest wysyłany w delegację i potrzebuje w miejscu docelowym komfortowego środka transportu. Podobne usługi są wybierane przez początkujących przedsiębiorców, którzy nie posiadają dostatecznego budżetu, żeby zakupić firmowy samochód, dlatego decydują się na wynajem długoterminowy auta na firmę. Niezależnie od przyczyn, warto poznać prawne aspekty tego zagadnienia.

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym, wynajem samochodu na firmę wymaga podpisania umowy najmu. W zakresie PIT natomiast konieczne jest ustalenie wartości auta, która jest określana na dwa sposoby, ze względu na długość trwania wypożyczenia. Wyróżnia się najem krótkoterminowy (do 6 miesięcy) oraz długoterminowy (od 6 miesięcy).

Umowa najmu informuje o wysokości czynszu, jednak ten może być księgowany dwojako. Jeżeli wypożyczenie samochodu na firmę dotyczy pojazdu o wartości nieprzekraczającej 150 000 zł, wspomniany czynsz jest rozliczany w pełni, w rubryce 13. księgi przychodów i rozchodów (pozostałe wydatki). Powyżej 150 000 zł stosuje się działanie: 150 000/ wartość auta x czynsz (np. 150 000/200 000 x 1000 = 750 zł).

Wynajem samochodu na firmę a odliczenie VAT

Zgodnie z obowiązującym prawem, czynni podatnicy VAT mogą odliczyć 100% podatku w przypadku samochodów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub takich, których konstrukcja uniemożliwia używania do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Natomiast wynajmując samochód osobowy, pełne odliczenie VAT może mieć miejsce, jeśli auto jest używane wyłącznie w działalności (nie do celów prywatnych), pojazd zgłoszono do US formularzem VAT-26, prowadzona jest kilometrówka, a zakład pracy stworzył regulamin użytkowania samochodu. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca może odliczyć tylko 50% VAT.

Krótkoterminowy wynajem auta na firmę - wartość pojazdu

Krótkoterminowe wypożyczenie samochodu na firmę, czyli trwające do 6 miesięcy, wyróżnia się innym rodzaj rozliczania wartości auta. W tym przypadku stosuje się wartość przyjętą dla celów ubezpieczenia.

Wynajem długoterminowy auta na firmę - wartość pojazdu

Jeśli wynajem samochodu na firmę trwa powyżej 6 miesięcy, to jego wartość jest określana na podstawie kwoty znajdującej się w umowie najmu. Z tego powodu należy przed jej podpisaniem sprawdzić, czy została ona w ogóle ustalona.

Wynajem samochodu na firmę a koszty eksploatacyjne

Korzystanie z samochodu często wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi, takimi jak chociażby paliwo, wymiana oleju czy opłaty za parking. W tym przypadku, jeśli pojazd jest używany wyłącznie w działalności, koszty są rozliczane w pełnej wartości w KPiR. Jeśli nie, przedsiębiorca rozliczy je w 75% wartości.

Wynajem auta na firmę - postaw na sprawdzone samochody

Oferujemy krótko- oraz długoterminowy wynajem auta na firmę. W naszej flocie znajdują się nowoczesne pojazdy, które są regularnie przeglądane. Samochody są różnorodne, dlatego na pewno znajdziesz odpowiedni model dla swojej działalności.

Nasze oddziały Franczyzowe

Nasze oddziały Partnerskie

Car For you © 2019 - 2024. All rights reserved. Projekt i wykonanie: RentCarSoft