KontaktPanel klienta

Kolizja podczas wynajmu auta. Jak postępować?

 

Na drodze można się spotkać z różnymi sytuacjami, nieraz mało przyjemnymi. Kolizja zawsze jest stresującym wydarzeniem - zwłaszcza, jeśli pojazd jest wynajęty. Z tego powodu postanowiliśmy dokładniej opisać tę kwestię. W takim razie jak postępować, kiedy zdarzy się stłuczka samochodem z wypożyczalni?

Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mogą uczestniczyć w stłuczce. Rozwiązanie problemu nie jest skomplikowane w przypadku własnego auta, jednak jadąc wypożyczonym, kwestia ta może rodzić wiele pytań, takich jak np. gdzie zadzwonić w pierwszej kolejności.

Kolizja samochodem z wypożyczalni - co robić?

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności należy zachować spokój. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zabezpieczenie pojazdu i okolicy, żeby nie doszło do kolejnych uszkodzeń - oczywiście na ile to możliwe. Jeśli jechało się własnym autem, a uszkodzenia nie są rozległe, to często wystarczy zwyczajne spisanie oświadczenia, jednak nie będzie ono wystarczające, jeśli jedziesz samochodem wypożyczonym. Z tego powodu po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia należy zadzwonić na policję. Funkcjonariusze ustalą przebieg i sprawców zdarzenia. To szczególnie istotne, jeśli żadna ze stron nie poczuwa się do winy, a w kolizji czy wypadku ucierpiał człowiek, jeden z kierowców nie posiada prawa jazdy lub jest pod wpływem substancji odurzających.

W każdym przypadku sprawca zdarzenia musi zostać ustalony. Jeśli to nie Ty zawiniłeś, to koszty związane z naprawą pojazdu oraz inne zostaną zwrócone z ubezpieczenia OC sprawcy. To obowiązkowa polisa, która chroni majątek kierowcy w przypadku pokrycia szkód poniesionych przez poszkodowanego, jednak nie własnych. Jeśli więc to Ty doprowadziłeś do danego zdarzenia drogowego, OC nie będzie wystarczające. Jeżeli nie chcesz, żeby kolizja wynajętym autem miała dla Ciebie przykre finansowo skutki, przed podpisaniem umowy upewnij się, że pojazd posiada także polisę AC. Autocasco sprawi, że to ubezpieczyciel wypożyczalni zwróci koszty naprawy. To odpowiednia propozycja dla osób, które nie czują się w pełni pewnie za kierownicą.

Po spisaniu protokołu przez policję, stłuczka samochodem z wypożyczalni musi zostać zgłoszona firmie wynajmującej. Co więcej, odkładanie tego w czasie może owocować koniecznością pokrycia kosztów naprawy. Doświadczona wypożyczalnia wiele razy była w podobnych sytuacjach, dlatego pracownicy szybko udzielą Ci potrzebnych informacji i wytłumaczą, co zrobić w następnej kolejności.

Należy także poinformować o zdarzeniu ubezpieczyciela oraz szczegółowo opisać sytuację. Przydatny może się także okazać protokół sporządzony przez policję. Termin zgłoszenia dla szkody likwidowanej OC sprawcy wynosi 3 dni, natomiast w przypadku AC jest to określone w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia), z którymi warto się zapoznać na początku wynajmu samochodu.

Kolizja wypożyczonym autem – zapewniamy pełne wsparcie

Nasza firma oferuje wynajem samochodów, które są objęte ubezpieczeniem OC, a w wielu przypadkach także AC. W razie jakiejkolwiek stłuczki lub innej kolizji, w wypożyczalni zapewniamy pomoc i wsparcie. Tłumaczymy zasady postępowania w poszczególnych sytuacjach. Proponujemy także konkurencyjne ceny oraz profesjonalizm podczas całego okresu współpracy. Dysponujemy różnorodną flotą, a wszystkie auta są regularnie sprawdzane i serwisowane. Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz współpracy.

Nasze oddziały

Car For you © 2019 - 2021. All rights reserved. Projekt i wykonanie: RentCarSoft