W ostatnich latach długoterminowy wynajem samochodów coraz bardziej zyskuje na popularności.
Wynajem długoterminowy samochodu staje się w naszym kraju coraz chętniej wybieraną formą finansowania pojazdów. Nic w tym zresztą dziwnego, bo przez wiele osób jest uznawany za najbardziej komfortowy sposób na uzyskanie samochodu. Mimo, że wynajem długoterminowy samochodów funkcjonuje na polskim rynku od ponad dwudziestu lat, od stosunkowo niedawna korzystają z niego małe i średnie firmy, a także klienci indywidualni. Najczęściej są to osoby, które w danym momencie nie mają wystarczającej ilości pieniędzy, aby kupić dany samochód.
Najogólniej rzecz biorąc wynajem długoterminowy samochodu jest to rodzaj dzierżawy auta, która umożliwia wynajmującemu korzystanie z samochodu danej marki przez określony czas w zamian za określoną z góry, stałą miesięczną opłatę. W ramach umowy wynajmu długoterminowego klient zyskuje w cenie ubezpieczenie oraz pełną obsługę administracyjną i serwisową.
W zawieranej przez wypożyczalnię samochodów z klientem umowie określa się przedmiot najmu – a więc auto wraz z informacjami na temat jego wyposażenia) czas trwania umowy, wysokość miesięcznej raty za użytkowanie pojazdu, szacowany przebieg pojazdu, a także dodatkowe ustalenia, np. warunki skorzystania z serwisu samochodowego. Podpisujący umowę nie musi się martwić serwisowaniem, przeglądami, czy ubezpieczeniem pojazdu – tym wszystkim zajmuje się wypożyczalnia. Od niego wymaga się jedynie regularnego opłacania rat oraz właściwego sposobu tankowania i eksploatowania pojazdu.
Jedną z najważniejszych zalet wynajmu długoterminowego są jego stałe koszty. Ponadto, dzięki temu, że wynajmujący po podpisaniu umowy będzie miał mniej obowiązków związanych z rejestracją, ubezpieczeniem czy naprawą samochodu, zyska całkiem sporo czasu.
Na koszty wynajmu długoterminowego wpływ ma nie tylko czas trwania umowy, lecz również rodzaj i marka użytkowanego pojazdu. Decydując się na tego typu usługę należy też przewidzieć limit kilometrów, jaki zamierzamy przejechać autem miesięcznie. Warto też pamiętać, że po zakończeniu okresu trwania umowy użytkownik pojazdu ma obowiązek zwrócić go firmie wynajmującej.