Jak informuje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, na koniec I półrocza 2022 r. tempo rozwoju floty aut w wynajmie długoterminowym w Polsce osiągnęło dynamikę 9,6% r/r.
Wypożyczalnie samochodów odnotowują obecnie dużą dynamikę wzrostu i wszystko wskazuje na to, że jest to nie krótkotrwałe zjawisko, a wyraźny, stały trend. Na poprawienie koniunktury w branży wynajmu aut wpływ mają przede wszystkim ruch turystyczny, biznesowy oraz lotniczy. Rośnie również liczba osób zainteresowanych wypożyczeniem auta, którzy wcześniej nie korzystali z takiego rozwiązania. Polacy coraz częściej korzystają z usług wypożyczalni gdy potrzebują auta na wakacje lub gdy ich własny samochód uległ awarii.
Jak się okazuje, po rozwiązanie, jakim jest wynajem długoterminowy sięga już 3 na 10 przedsiębiorców w Polsce. W pierwszym półroczu 2022 r. udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży nowych samochodów osobowych do firm kształtował się na poziomie 28,9%. Z kolei tempo wzrostu floty branży wynajmu długoterminowego na koniec czerwca wyniosło 9,6% r/r, co oznacza, że niemalże powróciło do rezultatów osiąganych przed pandemią.
Z danych PZWLP wynika, że branża Rent a Car, czyli wypożyczalnie samochodów, na koniec półrocza osiągnęła tempo wzrostu floty 16,3% r/r. Z kolei poziom sprzedaży w przypadku wynajmu długoterminowego w pierwszym półroczu 2022 r. był wyraźnie wyższy, bo o 7,2%, niż w analogicznym czasie przed pandemią (w pierwszym półroczu 2019 r.).
Jak podkreślają przedstawiciele Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, rosnąca popularność wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce jest szczególnie widoczna, gdy analizuje się dane dotyczące udziału tej formy finansowania w sprzedaży aut do firm na przestrzeni kilku ostatnich lat. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2018 roku udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży samochodów do firm wynosił 20,6% a w ciągu tylko 5 lat zwiększył się prawie połowę, do poziomu 28,9% w pierwszym półroczu bieżącego roku.