510-510-981Panel klienta

Popularność wypożyczalni samochodów rośnie


Z najnowszych danych Polskiego Związku Wypożyczalni i Leasingu Pojazdów wynika, że pod koniec marca 2022 r. tempo rozwoju branży wypożyczalni samochodów wynosiło 20,1% r/r. Dla porównania rok wcześniej firmy świadczące usługi rent a car – głownie na skutek lockdownów podczas pandemii koronawirusa- odnotowały spadek na poziomie -8,5% r/r.

Jak wskazują eksperci, gdyby nie ograniczona podaż nowych aut tempo wzrostu branży wypożyczalni samochodów mogłoby być jeszcze wyższe. Z drugiej strony pełny obraz branży będzie znany dopiero wtedy, gdy opublikowane zostaną wyniki za pierwsze półrocze 2022 r. Jednak już teraz prognozy są bardzo optymistyczne, ponieważ większość ograniczeń w ruchu turystycznym, lotniczym i biznesowym, została zniesiona. Coraz więcej osób przekonuje się też do korzystania z usług wypożyczalni samochodów  nie tylko podczas zagranicznych wyjazdów, lecz również w kraju zamieszkania.

Wynajem długoterminowy aut

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że Polacy coraz częściej są zainteresowani wynajmem długoterminowym samochodów. Na rosnącą popularność tego sposobu finansowania wpływ mają takie czynniki jak rosnące w szybkim tempie ceny aut, wysoka inflacja oraz niepewna sytuacja gospodarcza. Zmienia się też podejście do kwestii posiadania samochodu – wielu z nas dochodzi do wniosku, że bardziej opłaca się być jego użytkownikiem niż właścicielem. Trend ten jest szczególnie widoczny wśród klientów indywidualnych oraz mikro i małych przedsiębiorców, Zalety wynajmu długoterminowego to przede wszystkim brak opłaty wstępnej oraz stała wysokość raty przez cały czas trwania usługi.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związku Wypożyczalni i Leasingu Pojazdów, na koniec pierwszego kwartału 2022 r. łączna flota samochodów w wynajmie długoterminowym urosła w Polsce o 9% r/r. Oznacza to, że tempo rozwoju branży cały czas szybko rośnie i znajduje się już na poziomie zbliżonym do okresu sprzed pandemii koronawirusa. Dla porównania, pod koniec marca 2021 r. było ono ponad 4-krotnie mniejsze i wynosiło 2,1% r/r. Najpopularniejszymi  modelami samochodów  w wynajmie długoterminowym znalazły się Skoda Octavia, Volkswagen Golf, Skoda Fabia, Opel Astra i Volkswagen Passat.

Nasze oddziały Franczyzowe

Nasze oddziały Partnerskie

Car For you © 2019 - 2022. All rights reserved. Projekt i wykonanie: RentCarSoft