KontaktPanel klienta

Jakich błędów nie należy popełniać podczas wypożyczania auta?

 

Od jakiegoś czasu wynajem samochodów w naszym kraju coraz bardziej zyskuje na popularności. To efekt zarówno większej świadomości klientów, pojawiania się nowych wypożyczalni, jak i dobrego marketingu. Jeżeli planujesz po raz pierwszy wynająć auto, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. W tym artykule znajdziesz bowiem przydatne porady, dzięki którym zyskasz możliwość uniknięcia błędów, które można popełnić podczas wypożyczenia auta. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wynajem auta - na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka kwestii, na które kierowca, który po raz pierwszy korzysta z oferty wypożyczalni samochodów, powinien zwrócić szczególną uwagę. Wielu błędów da się bowiem w łatwy sposób uniknąć, dzięki czemu nie będzie trzeba ponosić dodatkowych opłat, które mogą wystąpić.

Pierwszym i najczęstszym błędem jest wybór zbyt drogiego auta. Korzystając z usług wypożyczalni, zyskujesz zazwyczaj dostęp do całkiem sporej floty pojazdów. Zanim jednak podejmiesz decyzję co do tego, który z nich chcesz wypożyczyć, dokładnie zastanów się nad tym, do czego tak naprawdę potrzebujesz tego samochodu. Jeżeli podróżujesz sam lub z jedną dodatkową osobą, to z całą pewnością mały samochód będzie dla was absolutnie wystarczający. W przypadku kiedy planujecie nieco zjechać z trasy na nieutwardzone drogi, warto zastanowić się jednak nad kompaktowym SUV-em, który poradzi sobie lepiej w trudniejszych warunkach. Póki nie macie ogromnego bagażu lub wasza grupa nie liczy więcej niż trzy osoby, to wynajem dużego SUV-a lub auta typu van nie ma większego sensu. Wiele wypożyczalni posiada w swojej ofercie także samochody sportowe i luksusowe. Są one jednak zazwyczaj bardzo drogie, więc jeżeli nie potrzebujemy dodatkowych koni mechanicznych czy eleganckiego designu, to nie ma za bardzo sensu decydować się na takie rozwiązania.

Kolejną istotną kwestią są naturalnie umiejętności kierowcy. Ze względu na konstrukcję, wagę, przeznaczenie i specyfikę każdy samochód prowadzi się inaczej. Współczesne pojazdy osobowe, które przeznaczone są do jazdy miejskiej, są w większości do siebie podobne i równie podobnie się je prowadzi. Występuje w nich przeważnie napęd na przednią oś i różne systemy wspomagania, co ma spore znaczenie dla kierowców, którzy przyzwyczajeni są do jazdy z takimi dodatkami. Inaczej sprawa prezentuje się w przypadku samochodów sportowych. Tutaj przeważnie stosowany jest napęd na tył, który jest trudniejszy do opanowania niż napęd na przód. Ponadto zazwyczaj pod maską znajdują się potężne silniki generujące olbrzymią moc, które w zasadzie każdego kierowcę kuszą, aby przycisnąć pedał gazu nieco mocniej. Prowadzenie sportowego pojazdu, który ma bardzo dobre przyspieszenie i osiąga bardzo wysokie prędkości, nie należy do najłatwiejszych, dlatego, zanim zdecydujesz się na wypożyczenie takiego pojazdu, przemyśl, czy na pewno masz odpowiednie umiejętności i czujesz się za kierownica na tyle pewnie, żeby móc opanować taki pojazd.

Jakie jeszcze błędy można popełnić?

Wśród kolejnych błędów znajduje się też niesprawdzenie stanu wypożyczonego pojazdu - należy upewnić się, że jest on w pełni sprawny technicznie i o wszystkich ewentualnych zauważonych problemach poinformować pracownika, który dostarczył nam samochód przed podpisaniem umowy. Odpuszczenie sprawdzenia może mieć przykre konsekwencje - jeżeli okaże się, że w aucie coś jest uszkodzone lub brakuje jakiegoś elementu już po jego zwrocie, bardzo ciężko będzie udowodnić, że to nie my odpowiadamy za taki stan rzeczy. Oprócz tego należy zadbać o to, aby samochód zwrócić z taką samą ilością paliwa, z jaką został on wypożyczony - w przeciwnym wypadku trzeba będzie dopłacić. Można popełnić też jeszcze jeden błąd, jednak zdarza się on dosyć rzadko, a jest nim niezapoznanie się z umową najmu samochodu. To właśnie w tym dokumencie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje. Jeżeli któryś z punktów umowy jest dla Ciebie niejasny, zawsze możesz zapytać pracownika, który dostarczył Ci umowę, aby Ci go wyjaśnił.

Wynajem auta bez kaucji nie jest sam w sobie błędem, tak samo jak wynajem auta bez karty kredytowej. Trzeba jednak uważać na zapisy w umowach wypożyczalni, które stosują takie rozwiązania, gdyż można natrafić w nich na kruczki, które spowodują, że zapłacimy więcej, niż było to ustalone. Większość wypożyczalni (w tym nasza) wymaga kaucji ze względów bezpieczeństwa - warto wybierać właśnie takie miejsca.

Wypożyczenie auta - łatwo i szybko

Jeżeli interesuje Cię wynajem długoterminowy auta i nie tylko, to doskonale trafiłeś. U nas możesz liczyć na wypożyczenie pojazdu na jasnych zasadach i w atrakcyjnej cenie. Wybierz najlepszy pojazd dla siebie z naszej szerokiej floty i zarezerwuj go już dziś.

Nasze oddziały

Car For you © 2019 - 2021. All rights reserved. Projekt i wykonanie: RentCarSoft